Description
9V250 NiMH Battery Product Attributes
| Type | Description |
|---|---|
| Category | Ni-MH Batteries |
| Mfr | GMCELL |
| Series | GMCELL® |
| Packaging | Box |
| Part Status | Active |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride |
| Battery Cell Size | 9V |
| Voltage – Rated | 9 V |
| Capacity | 250mAh |
| Size / Dimension | – |
| Termination Style | 9 Volt Snap Fasteners |
| Discharge Rate | – |
| Shelf Life | – |
| Standard Charge Current | 25mA |
| Standard Charge Time | 15Hrs |
| Shipping Info | – |




